Korozja to proces, który może doprowadzić do konieczności wymiany danej części maszyny czy urządzenia, lub nawet przeprowadzenia prac remontowych. Wiąże się to z wysokimi kosztami, dodatkowymi pracami, koniecznością wyłączenia z użycia danego odcinka drogi, budynku, czy maszyny. W celu jej zapobiegania już od kilkuset lat aplikuje się cynk na elementy metalowe. Dawniej jednak stosowano cynkowanie ogniowe, a także termodyfuzję, metalizację i galwanizację.
Są to jednak techniki, które wymagają zapewnienia odpowiednich warunków, aby proces cynkowania mógł być przeprowadzony prawidłowo. Do cynkowania ogniowego należy rozgrzać cynk do 450⁰C. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest tzw. cynkowanie na zimno.
Na czym polega cynkowanie na zimno?
Cynkowanie na zimno, nazywane jest inaczej galwanizacją, polega ono na nałożeniu na metalową powierzchnię warstwy preparatu zawierającego cynk lub cynk i aluminium. Zaletą takich powłok jest brak wpływu na strukturę materiału. Powłoka galwaniczna cechuje się również doskonałą przyczepnością do powierzchni, na które jest nakładana. To znakomity sposób na zachowanie dobrego stanu takich elementów, jak: rynny, ogrodzenia, elementy mostów, zbiorniki, mury i poręcze. Do cynkowania na zimno przeznaczone są specjalne środki zawierające cynk i aluminium. Różnią się zawartością obu tych składników.
Mają one przede wszystkim zapewnić skuteczną ochronę przed korozją. Skuteczność tę wyznaczają normy ISO 9227 i ISO 4623-3, które powinny spełniać preparaty zawierające cynk i aluminium. Jednym z takich preparatów jest zimny cynk ANVI-CYNK 720 – jednoskładnikowa, gotowa do użycia powłoka, o właściwościach farby. Doskonały środek do zabezpieczenia przed korozją oraz naprawy uszkodzonych powłok cynkowych na powierzchni elementów metalowych i stalowych. Anvi-CYNK 720 jest szybko schnącym środkiem stanowiącym wspaniałe zabezpieczenie przed korozją.
Cynkowanie na zimno – zalety
Cynkowanie na zimno z wykorzystaniem preparatów, w skład których wchodzi cynk i aluminium, to jeden z najprostszych sposobów, aby zabezpieczyć powierzchnie przed procesem korozji. Dzięki temu możemy wydłużyć żywotność elementów metalowych i uniknąć przedwczesnych szkód, jakie wyrządza korodowanie. Polecane są przede wszystkim do powierzchni narażonych na działanie wody, czyli takich, które znajdują się w środowisku wilgotnym i na zewnątrz.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sidcoatings – sidcoatings.pl.