Zazwyczaj otrzymując przesyłkę nie zastanawiamy się nad specyfiką pracy kurierów. Najważniejsze, że paczki bezpiecznie docierają do nas na czas, a realizacja usług nie jest szczególnie kosztowna. Oto kilka ciekawostek dotyczących branży kurierskiej, które być może Cię zainteresują!
2 miliony paczek dziennie w Polsce
Ostatnie lata stoją pod znakiem ogromnych wzrostów na rynku kurierskim. Jednym z motorów napędowych stała się branża e-commerce, czyli zakupy dokonywane przez internet, które byłyby niemożliwe w obecnym kształcie, gdyby nie sprawnie działający dostawcy. Oprócz tego, do rozwoju sektora kurierskiego przyczyniła się z pewnością pandemia. Doskonale widać to po statystykach dotyczących roku 2021. Czy wiesz, że Polacy nadawali w nim średnio aż 2 miliony paczek dziennie?
29 września, czyli Dzień Kuriera
Kurierzy, jak zresztą większość grup zawodowych, mają swoje własne święto. Przypada ona 29 września. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia obchodzimy Dzień Świętego Gabriela Archanioła, który jest patronem dla kurierów, pocztowców oraz pracowników szeroko pojętego transportu społecznego. W Polsce święto nie jest szczególnie obchodzone, ale na przykład w Skandynawii przedstawiciele branży miewają tego dnia wolne, a w Stanach Zjednoczonych zdarzają się z tej okazji huczne parady w formie grupowego przejazdu furgonetek kurierskich. Kiedy dostarczenie paczki przypada na 29 września, warto przynajmniej serdecznie uśmiechnąć się do kuriera i podziękować mu za jego pracę.
Nie tylko furgonetki
Prawdopodobnie najbardziej wyrazistym skojarzeniem z branżą kurierską są charakterystyczne dla niej furgonetki o określonej kolorystyce i ozdobione logo konkretnego przewoźnika. Jednak co ciekawe, kurierzy nie poruszają się wyłącznie samochodami dostawczymi. Wyjątek stanowią przede wszystkim kurierzy miejscy, dostarczający w ciągu godzin małe paczki bądź koperty z dokumentami w obrębie dużych miast. Z ich punktu widzenia furgonetka nie jest najbardziej ekonomicznym środkiem transportu. Dlatego zamawiając kuriera miejskiego nie należy dziwić się, jeżeli dostawa zostanie zrealizowana przy pomocy motocykla, skutera bądź roweru.
FedEx w filmie Cast Away
W roku 2000 w branża kurierska dała o sobie znać w Hollywood za sprawą filmu „Cast Away” Roberta Zemeckisa z Tomem Hanksem w roli głównej. Bohater filmu był pracownikiem jednego z największych przewoźników – FedEx. Zawartość paczek odnalezionych po nieszczęśliwej katastrofie samolotu pomogła temu współczesnemu Robinson Crusoe przeżyć na bezludnej wyspie. Ozdobiona ludzką twarzą piłka Wilson należy dziś do najbardziej rozpoznawalnych filmowych rekwizytów. Według twórców FedEx nie zapłacił za lokowanie swojej marki w filmie, ale ten gościnny „występ” wydatnie pomógł przedsiębiorstwu w ekspansji poza Amerykę Północną.
Usługi kurierskie taniej za pośrednictwem brokera
Ostatnia ciekawostka prawdopodobnie jest najbardziej przydatna. Aby zaoszczędzić na cenach usług kurierskich, warto skorzystać z brokera. Dobrym przykładem są tanie przesyłki kurierskie Sendit.pl. Wystarczy zarejestrować się na portalu i wypełnić formularz, aby w jednym miejscu porównywać oferty wielu przewoźników sporo na tym oszczędzając. Oto przykładowy cennik:
https://www.sendit.pl/cennik/cenniki-krajowe/kurier_48