Oszczędności, bezpieczeństwo pracowników, a także prawidłowy obieg informacji i archiwacja danych to kluczowe zadania każdego fleet menagera. Producenci samochodów starają się wyjść naprzeciw potrzebom osób zarządzających flotami i wyposażają samochody w systemy, które udostępniają dane telematyczne. Jednak w przypadku większości firm takie rozwiązanie nie jest wystarczające. Jakie możliwości w zintegrowanych systemach zarządzania flotą dostępne są dla przedsiębiorców?
Dlaczego systemy proponowane przez producentów samochodów się nie sprawdzają?
Korzystanie z systemu proponowanego przez producenta samochodów sprawdza się tylko wtedy, gdy we flocie jeżdżą samochody jednego producenta i gdy jest ich niewiele, a osoba, która zarządza flotą, ma czas na analizowanie danych. Bez trudu możemy sobie wyobrazić, że takich sytuacji jest niewiele.
W większości firm jeżdżą samochody co najmniej dwóch producentów. Dodatkowo nie zawsze cała flota wymieniana jest w jednym czasie. Samochody są mniej lub bardziej nowoczesne, a wtedy dane nie są porównywalne. Dodatkowo dane te wymagają dodatkowej analizy, tworzenia raportów i specjalnej archiwizacji.
Zintegrowany system zarządzania flotą – możliwości, jakie daje nam monitoring floty
Monitoring floty często kojarzony jest z namierzaniem sygnału GPS samochodów firmowych. Taka funkcja systemu umożliwia lokalizowanie pojazdu. Jednak nowoczesne zarządzanie flotą daje o wiele większe możliwości.
Jeśli chodzi o lokalizację samochodów służbowych, możemy ustawić opcję geolokalizacji. Wybieramy obszar, po którego przekroczeniu dostajemy alert na telefon lub na pocztę e-mail. Mierzone są oczywiście kilometry, jakie przejeżdża każdy pracownik, a także prędkość, z jaką przemierza każdą odległość.
Monitoring floty analizuje także styl jazdy kierowców – czy jeżdżą bezpiecznie i ekonomicznie. Osoba zarządzająca flotą otrzymuje informacje o spalaniu paliwa oraz o powodach zbyt dużego spalania, jeśli takie ma miejsce. Dane te pozwalają przeorganizować pracę kierowców, handlowców, kurierów i innych pracowników tak, by była dla nich mniej stresująca, a przy okazji bardziej wydajna i oczywiście bezpieczniejsza.
Profesjonalny monitoring floty – pomoc dla księgowości
Ponadto monitoring floty zbiera, analizuje i archiwizuje dane, które potrzebne są do rozliczania czasu pracy kierowców. System przypomina także o kończącej się ważności przeglądu technicznego czy kończącej się polisie ubezpieczeniowej. Dostępne są także informacje o stanie paliwa w baku czy o dokonanym tankowaniu.
Co miesiąc generowane są odpowiednie raporty, manager floty ma więc znacznie mniej pracy przy analizie danych. Korzystanie z monitoringu floty niesie za sobą oszczędności dla firmy, a także komfort pracy dla pracowników. To najlepsze rozwiązanie dla każdego przedsiębiorstwa, w którym pracownicy korzystają z służbowych samochodów.