Ile trwa żużel? Z czego składają się stroje zawodników? Wszystko, co warto wiedzieć żużlowy temat
Warkot silników, charakterystyczny zapach palonej gumy, czarny niczym smoła żużel wydobywający się spod kół… To wszystko i jeszcze więcej doskonale zna każdy, kto choć raz miał okazję uczestniczyć w profesjonalnym wyścigu żużlowym. Ten emocjonujący sport od dekad zdobywa kolejne rzesze fanów, a pojedynki najlepszych żużlowców świata gromadzą na stadionach wielotysięczną publiczność.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z żużlem, z pewnością masz wiele pytań dotyczących tego sportu. Poniższy artykuł odpowie na kilka z nich. Dowiesz się z niego m.in. tego, ile trwa żużel i jakie są jego podstawowe zasady.
Żużel – jak to się zaczęło?
Sport żużlowy narodził się z miłości do motoryzacji, co do tego nie ma wątpliwości. Początkowo zawodnicy używali tradycyjnych maszyn ulicznych, a na pierwszych torach żużlowych zamiast odpowiedniej nawierzchni na przykład trawa.
Pierwsze wzmianki dotyczące żużla pochodzą w latach 20. XX wieku, a oficjalne zawody rozegrano pod koniec czerwca 1927 roku w Manchesterze. Do Europy żużel trafił zaledwie kilka lat później, jeszcze przed początkiem lat trzydziestych i właśnie wtedy rozpoczęła działalność pierwsza oficjalna liga żużlowa.
Dziś żużel to jedna z najchętniej oglądanych dyscyplin sportowych na świecie. Widzowie z zapartym tchem śledzą szaleńcze pościgi na torze, a zawodnicy w całkowitym skupieniu „wykręcają” kolejne okrążanie.
Podstawowe zasady żużla
Opis zasad żużla trzeba rozpocząć od zaznaczenia, że dyscyplina ta może być traktowana zarówno jako sport indywidualny, jak i jako drużynowy. Na linii startu stają albo pojedynczy zawodnicy, którzy walczą o wyróżnienia „na własny rachunek”, albo przedstawiciele teamów.
W przypadku rywalizacji indywidualnej poszczególni zawodnicy biorą udział w czterech lub pięciu przejazdach. A każdym razem stają naprzeciwko innego rywala, o dostarcza widzom dodatkowych emocji. Jeśli chodzi o drużynową odmianę żużla, pod uwagę brane są trzy warianty.
Pierwszy nosi nazwę meczu i uczestniczą w nim dwa zespoły. Drugi pod względem popularności to tzw. czwórmecz. Wówczas na torze widzimy cztery drużyny. Stosunkowo najmniej popularną odmianą wyścigów żużlowych są trójmecze. Za zajęcie pierwszego miejsca w danym przejeździe na koncie żużlowca lądują 3 punkty, drugiego – 2, a za trzecie miejsce otrzymuje on 1 punkt.
Szczegółowe zasady rozgrywania meczów żużlowych różnią się pomiędzy sobą w zależności od kraju, w którym są rozgrywane. Za każdym razem istnieją jednak ściśle określone sytuacje, mogące doprowadzić do wykluczenia zawodników. Mowa m.in. o spóźnieniu kierowcy na start o więcej niż 2 minuty od chwili włączenia pomarańczowego światła na linii startu. Do wykluczenia dochodzi również w przypadku upadku wynikającego z kolizji lub innych tego typu sytuacji.
„Ile trwa żużel”, czyli o długości pojedynczego meczu
Wielu widzów, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę ze śledzeniem żużla, z pewnością chciałoby zadać kilka kluczowych pytań. Jedno z nich brzmi: „Ile trwa żużel”, a dokładnie – jak długie są poszczególne rundy wyścigu? W przeciwieństwie do meczu piłki nożnej czy koszykówki, czas ten nie jest dokładnie ustalony. Wszystko zależy od przebiegu kolejnych rund, liczby upadków i innych sytuacji powodujących opóźnienie w wyścigach.
Warto też pamiętać o tym, że długość pojedynku żużlowego zależy także od liczby zawodników, którzy stają do rywalizacji. Tradycyjny mecz będzie więc znacznie krótszy niż czwórmecz.
Artykuł powstał we współpracy z portalem Surebety.pl.
1 thoughts on “Ile trwa żużel? Z czego składają się stroje zawodników? Wszystko, co warto wiedzieć żużlowy temat”