Jak zadbać o auto po zimie?

Mimo, że w naszych warunkach zimy w ostatnich latach były łagodne a temperatura przez większość zimy była dodatnia, na ulicach nie brakowało błota często wymieszanego ze solą drogową, która stanowi dla samochodu szczególne zagrożenie. Stąd tak istotne będzie po zimie mycie samochodu. Mycie nadwozia to konieczność nie tylko estetyczna ale ze względu właśnie na sól drogową lub inne środki chemiczne rozpuszczające śnieg, pozwoli zadbać o karoserię naszego auta. Długo zalegająca na nim sól może spowodować przyspieszenie procesu korozji, szczególnie w miejscach gdzie lakier już został naruszony. Myć możemy na wiele sposobów. Mycie ręczne na stacji benzynowe, dyszą pod wysokim ciśnieniem, będzie szybkie i łatwe ale niekoniecznie skuteczne. Nie zawsze kosmetyki dostępne na tego typu myjniach nadają się do usuwania błota pośniegowego czy zaschniętej soli. Ponadto po takim myciu samochód będzie wymagał ręcznego wysuszenia.
Nieco lepsze będzie skorzystanie z myjni automatycznej. Odpowiedni program, kosmetyki jak i program umożliwiający mycie podwozia będą zbawienne dla naszego auta po zimie. Najlepszą opcją będzie dokładne mycie ręczne, gąbką i szamponem samochodowym. Mycie możemy wykonać sami lub zlecić pracownikom samochodowej myjni ręcznej. Ważne by karoseria była dokładnie umyta w przeznaczonym do tego kosmetyku, starannie spłukana oraz osuszona. Pozwoli to pozbyć się nawet starego i zaschniętego brudu. Szczególną uwagę należy poświęcić nadkolom samochodowym. Jest to element, który przez swoje położenie w aucie jest szczególnie narażony na gromadzenie się błota i soli drogowej. Warto również ręcznie umyć felgi, również specjalnie do tego przeznaczonym kosmetykiem, powszechnie dostępnym w sklepach motoryzacyjnych lub na stacjach benzynowych. Jeśli chodzi o wnętrze naszego auta, po zimie należy sprawdzić, czy pod gumowymi dywanikami nie gromadzi się błoto lub woda. Dywaniki gumowe należy umyć ponieważ na nich również gromadzi się sól naniesiona przez nasze buty, a dywaniki welurowe dobrze osuszyć, unikniemy w ten sposób zalegania wilgoci jak i zahamujemy proces wydobywania się przykrego zapachu. Im bardziej suche powietrze będzie w naszym aucie tym szyby będą mniej parować przez co jazda będzie bezpieczniejsza.

Może Ci się również spodoba

8 komentarzy

 1. Ewa pisze:

  Dobrze, że istnieją w sieci takie artykuły. Mało kto wie jak się zabrać za takie profesjonalne czyszczenie samochodu. A trzeba przecież wiele rzeczy zrobić w aucie, aby służyło nam na długo.

 2. Igor pisze:

  Do podstawowych rzeczy nalezy na pewno myjnia. Trzeba zmyć tą żrącą sól z karoserii. Wypadałoy też odkurzyć , może wymienić wycieraczki w samochodzie…

 3. Patryk pisze:

  Ja swój samochod przechowuję w garażu więc nie jest tak źle. Ale myjnia jest obowiązkowa i ewentualnie szybki przegląd u znajomego mechanika.
  ____
  http://wisiorek.pl/

 4. Daria pisze:

  Pogoda się piękna zrobiła to i każdy auto chce mieć teraz czyste 🙂 Nie no myślę, że taki artykuł może się każdemu przydać. Dobrze wiedzieć, jak czyścić samochód.


  http://kris-cars.eu/

 5. Jola pisze:

  O auto trzeba dbać o każdej porze roku. Nie tylko zimą ale też wiosną, latem i jesienią 🙂


  http://dream-med.pl/

 6. Aneta pisze:

  Najlepiej oddać do punktu, gdzie kompleksowo zajmują się czyszczeniem. Tam umyją auto w środku, na zewnątrz i wszędzie, gdzie będzie taka potrzeba 😉


  http://www.bishojo.com.pl/

 7. szczurek pisze:

  Tak, macie rację, po zimie trzeba sprawdzić samochód, baterię, bo lubią wysiadać, no i stan opon. Dobrze jest przeprowadzić dodatkowy przegląd techniczny. Jest to ważne, bo można łatwo wyłapać jakieś nieprawidłowości. Salony takie jak opla https://www.opel.pl/twoj-opel/akcesoria/kola-i-opony.html czy zakłady mechaniczne mogą tego dokonać często od ręki. Albo we wcześniej umówionym terminie. Najważniejsze, żeby pamiętać o przygotowaniu samochodu, czy to na sezon letni, czy zimowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *