Do bezpiecznej jazdy potrzebujesz sprawnego środka transportu. Systematycznie sprawdzasz swój samochód w stacji kontroli pojazdów, a gdy tylko masz podejrzenie, że coś jest nie tak – jedziesz do mechanika i szukasz źródła problemu. Czy wiesz jednak co robić, aby zadbać o lakier, który jest wizytówką Twojego samochodu? Dowiedz się, jakie są etapy jego pielęgnacji oraz dlaczego warto używać kosmetyki marki Rupes.
Co niszczy karoserię samochodu?
Dla wielu kierowców lakier jest tylko powłoką, która pełni funkcję dekoracyjną. Często zapominamy o tym, że jego głównym zadaniem, jest zabezpieczenie karoserii przed działaniem czynników zewnętrznych. Powłoka lakiernicza składa się z czterech różnych warstw, które są ułożone jedna na drugiej:
- Gruntu chroniącego przed korozją
- Podkładu o właściwościach antykorozyjnych (wyrównuje wszelkie niedoskonałości)
- Lakieru bazowego nadającego kolor
- Lakieru bezbarwnego, który ma funkcję ochronną i nadaje połysk
Czwarta warstwa lakieru jest najgrubsza i równa się sumie trzech pozostałych, ponieważ ma największą styczność ze środowiskiem naturalnym. To właśnie czynniki atmosferyczne są powodem największych uszkodzeń samochodu – zadrapań, odbarwień i korozji.
Duża różnica temperatur znacznie osłabia strukturę lakieru, poprzez ciągłe rozszerzanie i kurczenie. Na proces odkształcenia wpływ mają również mikro urazy, powstałe w wyniku opadów – deszczu, śniegu i gradu. Największym zagrożeniem jest jednak słońce. Duże natężenie promieni UV skutkuje kruchością lakieru, który łuszczy się i traci połysk. Negatywne działanie ma także obficie stosowana zimą sól drogowa oraz ptasie odchody, pyłki kwiatów i ślady po owadach. Jeżeli nie zadbamy o usunięcie ich w odpowiednim czasie, mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia lakieru.
Jak dbać o lakier samochodu?
Jeżeli nie masz czasu na zadbanie o swój samochód, możesz oczywiście skorzystać z firm, które proces pielęgnacji przeprowadzą za Ciebie. Musisz być jednak gotowy na znaczne uszczuplenie swojego portfela. Rekomendujemy więc wziąć sprawy w swoje ręce.
Systematyczne czyszczenie samochodu to w dłuższej perspektywie znaczna oszczędność finansowa – nie będziesz wydawał pieniędzy na drogie usługi profesjonalistów, a przede wszystkim utrzymasz samochód w dobrym stanie przez dłuższy czas.
Etapy pielęgnacji powłoki lakierniczej
Pierwszy etap to dokładne umycie samochodu. Najlepszym rozwiązaniem jest mycie bezdotykowe, dzięki któremu nie zarysujemy lakieru. Warto pamiętać również o umyciu podwozia i usunięciu zalegających zanieczyszczeń. Jeżeli zdecydujemy się na mycie ręczne, korzystajmy z szamponów z aktywną pianą.
Po osuszeniu całej powierzchni możemy przejść do polerowania lakieru. Będziemy do tego potrzebowali pasty polerskiej oraz pada. Firma Rupes oferuje środki dobrej jakości, które są bezpieczne dla lakieru – nie zawierają silikonu i rozpuszczalników i przede wszystkim mają wydłużony czas pracy ścierwa w paście. Są polecane dla profesjonalistów i osób, którym szczególnie zależy na ochronie lakieru. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, możemy zdecydować się na pasty o różnej sile działania. Zanim rozpoczniesz polerowanie, możesz zabezpieczyć plastikowe elementy papierową taśmą, aby uchronić je przed działaniem środka polerskiego. Kolejny krok to już tylko stopniowe nakładanie pasty na pad i kolistymi ruchami polerowanie karoserii.
Jeśli zależy Ci na osiągnięciu jeszcze lepszego efektu, musisz nawoskować lakier. Zapewni to lepszą ochronę przed słońcem i zabrudzeniami, które bardzo łatwo będzie można usunąć przy użyciu wilgotnej ściereczki.
Pielęgnacja lakieru samochodowego – o czym warto pamiętać?
Kupując nowy samochód, pamiętaj, że będziesz z niego korzystał przez kilka najbliższych lat, dlatego warto zadbać o kondycję lakieru już od samego początku. Jeśli masz taką możliwość, staraj się parkować w garażu lub zacienionych miejscach, aby nie narażać go na działanie czynników zewnętrznych. Jeżeli już zostawiasz go przed budynkiem, przy pielęgnacji lakieru używaj tylko specjalistycznych preparatów znanych producentów.
Często mówi się, że samochód to skarbonka bez dna. Aby uniknąć dużych nakładów finansowych w przyszłości, warto o niego zadbać już od momentu zakupu. W ten sposób zaoszczędzimy znacznie więcej czasu, nerwów, a przede wszystkim pieniędzy, które będziemy musieli wydać, kiedy zniszczymy go przez zaniedbanie.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Custom Factory.