Wielu właścicieli samochodów stara się zaoszczędzić na elementach eksploatacyjnych wybierając jak najtańsze warianty. Niestety takie działanie może narazić nasz samochód na awarię i znaczne skrócenie żywotności części. Zamiast zaoszczędzić, jeszcze więcej stracimy na kosztownych naprawach. Ta sama zasada dotyczy wyboru oleju silnikowego. Kierowcy bardzo często kupują najtańszy olej, często nie wiedząc, jak bardzo mogą sobie zaszkodzić – a w zasadzie swoim samochodom. Dowiedz się, jak prawidłowo dobrać olej i lepiej dbać o silnik auta.
Rodzaje olejów silnikowych – jaki najlepszy?
Bardzo często można spotkać się z opinią, że olej silnikowy należy wybrać zgodnie z zaleceniami producenta. Oczywiście jest to zgodne z prawdą. To najważniejsza wskazówka przy wyborze oleju. Takie zalecenie znajdziemy w instrukcji obsługi samochodu, a jeżeli jej nie posiadamy, to warto skonsultować się ze specjalistą. Jednak nie jest to jedyna wytyczna, jaką należy kierować się podczas wyboru oleju silnikowego. Żeby dokonać świadomego wyboru, warto dowiedzieć się więcej o właściwościach poszczególnych olejów silnikowych. Każdy olej składa się z bazy olejowej, która stanowi około 80% substancji, pozostałe składniki to modyfikatory lepkości i różne dodatki. Oto najpopularniejsze rodzaje olejów silnikowych:
- oleje mineralne – wytwarza się je poprzez destylację ropy. Bardzo szybko odparowują i zanieczyszczają się. Ich używanie nie jest zalecane,
- oleje półsyntetyczne – uzyskuje się je w podobny sposób co oleje mineralne, ale dodatkowo poddaje się je hydrokrakingowi. To mieszanka oleju mineralnego i syntetycznego,
- oleje syntetyczne – powstałe w wyniku syntezy węglowodorów. Bazą tego oleju jest PAO lub estry, co daje olejowi dużą stabilność temperaturową i czystość.
Jaka lepkość oleju silnikowego najlepsza?
Ważnym parametrem przy wyborze oleju silnikowego jest też lepkość, która klasyfikowana jest za pomocą norm SAE. Lepkość określa, z jakimi oporami będzie płynął olej. Informację o tym parametrze znajdziemy na opakowaniu. Dla ułatwienia ustanowiono uniwersalną skalę od 0 do 60. Najniższa liczba oznacza rzadszy olej silnikowy, im liczba wyższa, tym olej gęstszy. Wybór lepkości oleju także najczęściej określa producent samochodu.
Zakup odpowiedniego oleju silnikowego jest bardzo ważny, jednak równie istotna jest jego regularna wymiana, a także uzupełnianie jego stanu!
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Atlant.