Do objęcia stanowiska zawodowego kierowcy nie wystarczy nam jedynie zdanie kursu na prawo jazdy. Wymagane jest także przejście specjalistycznych badań lekarskich, które wykluczają jakiekolwiek przeciwwskazania uniemożliwiające prowadzenie pojazdów mechanicznych. Jakie to badania i dlaczego są potrzebne?
Badania dla zawodowych kierowców
Nie jest zaskoczeniem to, iż badania kierowców zawodowych są bardziej rozbudowane niż te, które muszą przejść kierowcy wykorzystujący prawo jazdy na własny użytek. Lekarze odpowiedzialni za testy przeprowadzają badania:
- okulistyczne, by wykluczyć problemy ze wzrokiem,
- laryngologiczne, by ocenić słuch kandydata,
- neurologiczne, w których oceniana jest koordynacja ruchowa i równowaga,
- psychologiczne w celu ustalenia zachowania kandydata w trudnych sytuacjach,
- ogólne, by ocenić ogólną kondycję przyszłego kierowcy,
- pomocnicze takie jak EKG i inne.
Pozytywne przejście powyższych badań decyduje o tym, czy kierowca może zawodowo zajmować się przewożeniem osób bądź ładunków.
Dlaczego badania są obowiązkowe?
Każdy kierowca wsiadający do samochodu bierze na siebie odpowiedzialność i nie inaczej jest w przypadku kierowców zawodowych. Nieprzepisowe i nieumiejętne poruszanie się pojazdem mechanicznym po drodze to zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Nic więc dziwnego, że przed wydaniem uprawnienia do prowadzenia samochodu powinno się dokładnie sprawdzić predyspozycje każdego kursanta. Kolejne badania zawodowi kierowcy wykonują co 5 lat, a osoby powyżej 60 roku życia częściej — co 30 miesięcy.
Artykuł powstał przy współpracy ze studiem badań psychologicznych Auto-Sugestia w Gliwicach.
Fot. Shutterstock