Zawody, jakie wykonujemy, często wiążą się z pewnymi niedogodnościami i konsekwencjami zdrowotnymi. Problemy zdrowotne wynikają ze specyfiki wykonywanego zawodu. Wpływ na zdrowie ma pozycja, w jakiej wykonujemy pracę (siedząca, w ruchu, stojąca), podnoszenie ciężkich przedmiotów, a także takie czynniki, jak hałas i duże zapylenie. Jedną z grup zawodowych, która obarczona jest dużymi problemami zdrowotnymi, są zawodowi kierowcy. Szacuje się, że ponad połowa z nich skarży się na poważne dolegliwości zdrowotne. Co dolega kierowcom i czy można tego uniknąć? Ten temat poruszymy w dzisiejszym artykule.
Przyczyny problemów zdrowotnych kierowców
Wypoczęty i zdrowy pracownik, to dobry pracownik – efektywniej pracuje, bardziej zmotywowany i rzadko udaje się na zwolnienia lekarskie. Właśnie dlatego warto rozmawiać o zdrowiu pracowników i o ewentualnych zagrożeniach, które mogą wynikać z niedostatecznego dbania o zdrowie.
Praca kierowców jest wyjątkowo specyficzna. Każdego dnia spędzają długie godziny, siedząc za kierownicą. Zdrowie kierowców jest o tyle istotne, że mogą oni stwarzać zagrożenie dla innych kierowców i ruchu drogowego. Powinni więc zwrócić szczególną uwagę na swoje zdrowie. Niestety statystyki nie są zbyt optymistyczne. Główną przyczyną złego stanu zdrowia zawodowych kierowców jest siedzący tryb życia, zbyt mała ilość ruchu i zła dieta. Co najczęściej dolega tej grupie zawodowej? Jakie są najczęstsze problemy zdrowotne kierowców?
Bóle kręgosłupa zawodowych kierowców
Pozycja siedząca jest najmniej zdrowa i najbardziej obciążająca dla naszego kręgosłupa. Nowoczesne fotele w samochodach ciężarowych są już coraz wygodniejsze, lecz to wciąż jest pozycja siedząca. Wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji może prowadzić do poważnych schorzeń kręgosłupa, powodujących ból pleców, drętwienie kończyn, zwroty głowy. Nieleczone schorzenia kręgosłupa mogą prowadzić do zwyrodnień kręgosłupa, które często muszą być leczone operacyjnie.
Jak temu zaradzić? Bardzo ważne są systematyczne przerwy w pracy, a także to, jak je spędzamy. Niestety, tutaj kierowcy zawodowi często popełniają błąd, spędzając przerwę, siedząc. Żeby uniknąć jednego z problemów zdrowotnych kierowców, jakim jest ból kręgosłupa, warto w czasie przerwy zażyć trochę ruchu. Przerwa jest doskonałym momentem na spacer, lekki trucht, gimnastykę czy chwilę rozciągania.
Rozumiemy, że przerwa to też chwila odpoczynku i dobry moment na sen. Drzemka pozwoli się zregenerować i nabrać sił. Ważne jednak, by odpoczywać w odpowiednio stworzonych do tego warunkach. Podczas długich tras idealnie sprawdzą się kabiny sypialne montowane na lub za kabiną samochodu. Kierowca może w spokoju wypocząć, rozprostować nogi i dać odpocząć napiętym mięśniom.
Otyłość – jeden z problemów zdrowotnych kierowców
Poza problemami z kręgosłupem, częstym schorzeniem występującym u zawodowych kierowców jest otyłość. Problemy z nadwagą są następstwem nieprawidłowej diety. Kierowca pracujący 8 godzin dziennie potrzebuje około 700-800 kalorii. Tymczasem przyjmuje ich znacznie więcej. W menu kierowcy zawodowego sporo jest niezdrowych przekąsek – zarówno słonych, jak i słodkich, gotowych dań, fast foodów, słodkich napojów, kawy itd. Takie nawyki żywieniowe nie mają pozytywnego wpływu na zdrowie. Nadwaga, a później otyłość zwiększa ryzyko chorób serca, powoduje nadciśnienie, bezdech senny, podwyższa cholesterol. Nieprawidłowy sposób żywienia ma też wpływ na stan kości, a także zbyt duże obciążenie stawów. Zdrowe nawyki na początku mogą być nieco kłopotliwe do wprowadzenia w życie. Jednak procentują one w przyszłości, pozwalając dłużej cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją.
1 thoughts on “Jakie są problemy zdrowotne kierowców i jak ich uniknąć?”