Planujesz kupno samochodu, ale brakuje Ci pieniędzy? Możesz sięgnąć po jeden z produktów bankowych – kredyt samochodowy lub gotówkowy. Poznaj najważniejsze różnice między tymi kredytami i dowiedz się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze.
Kredyt samochodowy a kredyt gotówkowy – czym się różnią?
Jeśli kupujesz samochód jako osoba prywatna, do wyboru masz dwie opcje finansowania. Pierwszą z nich jest kredyt samochodowy. Jego najważniejszą zaletą są korzystne warunki. Stosunkowo niskie oprocentowanie ma jednak swoją „cenę” – do momentu spłacenia całego zobowiązania, pojazd formalnie będzie własnością banku. Po uregulowaniu całej należności konieczne będzie więc dopełnienie niezbędnych formalności, np. wykreślenie banku z dowodu rejestracyjnego oraz krajowego rejestru zastawców.
Kredyt gotówkowy jest z kolei produktem nieco droższym, ale znacznie wygodniejszym. Możesz wziąć dowolną kwotę (na jaką pozwala Ci zdolność kredytowa) i sfinansować dzięki niej nie tylko zakup auta, ale również usługi dodatkowe – auto detailing czy mapowanie silnika. Przede wszystkim od chwili zakupu auta na kredyt gotówkowy, będziesz jego jedynym właścicielem. Będziesz więc mógł sprzedać samochód przed spłatą kredytu. Podobnie, jak w przypadku kredytu samochodowego, kredyt gotówkowy będziesz mógł przed czasem, dzięki czemu uzyskasz zwrot kosztów kredytu, jeśli Twoja sytuacja finansowa pozwoli na przedterminowe uregulowanie zobowiązania.
Chociaż kredyt samochodowy jest trochę tańszy od kredytu gotówkowego, nie zawsze opłaca się postawić właśnie na taką formę finansowania. Warto więc rozważyć wszystkie możliwości i wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym możliwościom i oczekiwaniom.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Finansową Odbierz Pieniądze.
Fot. Shutterstock.