Lornetka jest urządzeniem służącym do obserwowania obiektów z daleka. Przybliża obserwatorowi odległy plan, pozwalając mu zostać w ukryciu, co ma niebagatelne znaczenie podczas obserwacji istot żywych. Czy to jednak oznacza, że im większe przybliżenie w lornetce, tym lepszy efekt? Otóż… nie! Sprawdź, co warto wiedzieć o przybliżeniu w lornetce przed zakupem sprzętu.
Negatywne strony dużego przybliżenia w lornetce
Osoby o małym doświadczeniu w użytkowaniu lornetek mogą sądzić, że sprzęt o największym przybliżeniu jest najlepszy. W końcu im wyższa wartość przybliżenia, tym bliższy wydaje się obserwowany obiekt i tym więcej detali można zarejestrować. Przynajmniej w teorii. Choć intuicja jest dobra, osoby takie nie biorą pod uwagę kosztów, z jakimi wiąże się uzyskanie dużego przybliżenia.
Do fundamentalnych kosztów lornetek z dużym przybliżeniem należy chociażby waga. Aby obiekt obserwowany z daleka był wyraźny, ważna jest nie tylko ostrość obrazu, lecz również ilość światła wpadającego do obiektywu. Duże powiększenie wymaga szerokiej średnicy obiektywu, co przekłada się na ciężar lornetki, a dodatkowo na rozmiar (nieporęczność) i koszt (wysoka cena). Lornetek z bardzo dużym przybliżeniem – większym niż 12x – nierzadko trzeba używać w połączeniu ze statywem, tak jak lunet. Poza tym po przekroczeniu pewnej wartości rozdzielczości przybliżenie rozmywa obraz – wgląd w detale przestaje być możliwy.
Duże przybliżenie jest męczące nie tylko dla rąk – z uwagi na rozmiar i wagę lornetki – ale także dla wzroku. Kiedy ręce zaczynają drżeć, obraz staje się niestabilny, a wzrok próbuje się przystosować i samodzielnie wyostrzyć pole widzenia. Ponieważ nie jest to możliwe, obserwator zaczyna odczuwać dyskomfort, a po jakimś czas ból oczu.
Kompromis lub dodatkowe funkcje
Wygodę patrzenia, dobre przybliżenie i komfort trzymania zapewniają lornetki do 10x. Niższe wartości dają większe pole widzenia i co za tym idzie jasność, wyższe – większe zbliżenie. Chociaż najatrakcyjniejszym kompromisem może się wydawać zmienne powiększenie, w rzeczywistości lornetki z samodzielną regulacją zoomu są bardziej awaryjne, ponieważ ich konstrukcja wymaga większej liczby elementów. Dodatkowo szerokość okularów zawsze pozostaje taka sama, więc przy dużych zbliżeniach do środka wpada niewystarczająca ilość światła, by widzieć wyraźnie. Obraz staje się ciemny, a przy okazji nieostry.
Jeżeli nastawiłeś się na zakup akcesorium długoletniego i jesteś gotowy wydać pokaźną sumę, obejrzyj lornetki wojskowe bogate w funkcje takie jak stabilizacja obrazu w razie drgań, dalmierz, warstwy antyrefleksyjne czy noktowizor. Taki sprzęt posłuży Ci na bardzo długo.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą MOROWO.