Jeśli budujesz dom, rozważ montaż rekuperacji. Proponowane urządzenie pozwala znacznie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi systemami kanałowymi. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas instalacji!
Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?
Rekuperator usuwa zanieczyszczone, wilgotne powietrze z kuchni, łazienki, toalety i pomieszczeń gospodarczych, równocześnie dostarcza powiew świeżości do sypialni, salonu, gabinetu. Skutecznie poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach, dzięki czemu wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.
Jeśli Twój budynek ma niewystarczającą izolację/mostek termiczny, poszukaj rozwiązań technologicznych. W przeciwnym razie możesz mieć problem z kondensacją pary wodnej, a w konsekwencji z gromadzącą się pleśnią. Montaż rekuperacji pozwala zniwelować parę skraplającą się na oknach. Jeśli jednak chcesz uniknąć pleśni na dywanach, ścianach, sufitach i meblach, celuj w przyczynę problemu, a nie jego objawy.
Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła zazwyczaj instaluje się na strych, w pustych przestrzeniach lub pomieszczeniach gospodarczych, a następnie doprowadza się rury do każdego pomieszczenia. W ten sposób system zapewnia stały dopływ świeżego, przefiltrowanego, zdrowego powietrza.
Dlaczego warto zdecydować się na montaż rekuperacji?
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wyciąga wilgotne, zanieczyszczone powietrze z każdego pomieszczenia, jednocześnie zapewnia czyste, świeże i czyste powietrze. W ten sposób skutecznie łagodzi objawy astmy i alergii. Zanim zdecydujesz się na montaż rekuperacji, upewnij się, że producent wyposażył urządzenie w filtry. Dzięki temu nie będziesz wdychał alergenów, smogu i innych zanieczyszczeń.
Rekuperator zapewnia stały dopływ świeżego powietrza, dodatkowo zapobiega kumulacji zanieczyszczeń, prowadzącej do chorób układu oddechowego. Skutecznie chroni przed pleśnią, przeciągami i kondensacją pary wodnej. Montaż rekuperacji pozwala odzyskać do 95 proc. normalnie pobieranego ciepła. Decydując się na takie rozwiązania, nie musisz martwić się o przeciągi, pleśń i kondensację. Proponowany system umożliwia zrównoważoną dystrybucję ciepła w całym budynku. Nie wymaga przy tym nawiewników ani wentylatorów łazienkowych. Rekuperator spełnia najwyższe wymagania kontroli budynku.
Instalacja wentylacji mechanicznej w starych domach
W starych budynkach nie zawsze można zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła we wszystkich pomieszczeniach, ze względu na konstrukcję między poziomami. Z drugiej strony w niemal każdym przypadku producent może zaproponować montaż rekuperacji na najwyższym piętrze. W ten sposób sypialnie i łazienka będą wolne od kondensacji i pleśni, co poprawi jakość powietrza.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji