Zima, niskie temperatury i śnieżna pogoda są wymagające również dla maszyn. Doskonale widać to na przykładzie samochodów. Kto z nas chociaż raz nie borykał się z problemem auta, które w mroźny poranek nie chciało odpalić? Przyczyn takiej awarii może być wiele, ale jedną z najczęstszych jest problem z olejem silnikowym. Przy wyjątkowo niskich temperaturach utrzymujących się przez całą noc, olej silnikowy zamarza. Przez to uruchomienie silnika rano staje się niemożliwe. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto wymienić olej silnikowy na zimowy. Jak to zrobić? Jaki olej silnikowy wybrać?
Olej silnikowy na zimę – charakterystyka
Jedną z podstawowych cech oleju silnikowego jest jego lepkość. Wybierając zimowy olej silnikowy, warto zdecydować się na ten o niższej lepkości. Przed zakupem sprawdźmy jednak, czy nie istnieją ku temu przeciwskazania producenta samochodu.
Poza tym olej silnikowy na zimę klasyfikowany jest w sześciu kategoriach od 0W do 25W. Taka informacja na opakowaniu wskazuje, czy olej silnikowy jest mniej, czy bardziej lepki (symbol: „W”). Im niższa wartość przed literą „W”, tym olej silnikowy lepiej sprawdzi się przy ujemnych temperaturach.
Jak wymienić olej silnikowy?
Wymiana oleju silnikowego nie jest skomplikowana. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach, dzięki którym procedura stanie się jeszcze łatwiejsza.
- Zadbajmy, aby samochód był zaparkowany na równym podłożu. Świetnie sprawdzi się na przykład specjalistyczny garaż wyposażony w kanał.
- Rozgrzejmy silnik do tzw. temperatury roboczej. Podobnie jak inne oleiste ciecze, również ciepły olej znacznie szybciej spływa ze ścianek.
- Bezpośrednio pod korkiem spustowym silnika ustawmy zbiornik. Ważne, aby jego pojemność była większa od sugerowanej pojemności układu smarowania. Odkręcając korek, spowodujemy, że cały olej silnikowy spłynie do naczynia.
- Kolejnym krokiem w wymianie oleju silnikowego jest odkręcenie filtra. Przydatny może się do tego okazać klucz. W miejscu starego filtra montujemy nowy, którego uszczelkę wcześniej smarujemy nowym olejem silnikowym.
- Jednym z ostatnich etapów jest zakręcenie korka w misce olejowej i wlanie nowego oleju silnikowego. Następnie włączamy silnik na kilka sekund, a kontrolka powinna zgasnąć. Warto potem raz jeszcze skontrolować poziom oleju.
Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego?
Przede wszystkim spójrzmy na wskaźnik umieszczony na tablicy rozdzielczej. Jeśli poziom oleju silnikowego będzie zbyt niski, zapali się specjalna kontrolka. To znak, że należy jak najszybciej uzupełnić poziom oleju silnikowego.
Można też oczywiście otworzyć pojemnik na olej silnikowy, który znajduje się pod maską. Następnie, przy pomocy wcześniej oczyszczonego bagnetu, skontrolujmy pozostałą ilość oleju silnikowego.
Dolewając olej silnikowy do zbiornika, nie przekraczajmy oznaczonego poziomu. Brak oleju doprowadzi do zatarcia silnika, jednak jego nadmiar również jest niewskazany.Artykuł powstał we współpracy z firmą Atlant.