Uczestnicy kolizji drogowej nie są zobowiązani do wzywania na miejsce zdarzenia policji. Jeśli nie ma osób rannych, sprawca i poszkodowany mogą spisać oświadczenie. Oświadczenie sprawcy kolizji jest dokumentem, który upoważnia poszkodowanego do uzyskania od ubezpieczyciela osoby winnej wypadkowi należnego odszkodowania za materialne szkody, do jakich doszło w wyniku kolizji. Aby TU nie podważyło ważności dokumentu, należy je sporządzić w odpowiedni sposób. Dowiedz się, jak spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej.
Jak sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?
Gotowy wzór takiego oświadczenia możemy znaleźć w Internecie. Możemy go wydrukować i wozić przy sobie, by w razie kolizji nie spisywać całego dokumentu ręcznie. Jeśli jednak nie będziemy mieli przygotowanego wzoru, oświadczenie sprawcy kolizji możemy sporządzić samodzielnie. Muszą znaleźć się w nim następujące informacje:
- dane sprawcy i poszkodowanego w kolizji
- dane właściciela pojazdu
- dane samochodu, włącznie z numerem VIN
- dane dotyczące kolizji – dokładna lokalizacja, dokładna data i godzina zdarzenia, dokładny przebieg zdarzenia (im więcej szczegółów umieścimy w oświadczeniu sprawcy kolizji drogowej, tym lepiej)
- dane dotyczące szkód – tutaj również wskazana jest dokładność, warto również zaznaczyć uszkodzenia sprzed kolizji
- dane dotyczące świadków kolizji – najlepiej zebrać dane od świadków postronnych; warto również uwzględnić dane pasażerów
- czytelny podpis wraz z datą sprawcy oraz poszkodowanego
Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej warto uzupełnić o dokumentację fotograficzną i o nagranie z wideorejestratora. Jeśli uznamy, że pomocny będzie szkic z objaśnieniem sytuacji na drodze, również możemy wykonać taki rysunek pomocniczy w oświadczeniu sprawcy kolizji.
Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – kiedy go nie spisywać?
Oświadczenie sprawcy nie ma mocy prawnej, gdy zostanie on spisany z wypadku. Gdy na miejscu zdarzenia któryś z uczestników źle się czuje, należy wezwać pogotowie oraz policję. Również, jeśli z pozoru doszło do niewielkiego urazu, nie należy spisywać oświadczenia. Mimo że urazy leczone nie dłużej niż 7 dni nie pozwalają nam kwalifikować zdarzenia jako wypadek, na miejscu trudno ocenić, czy lekki ból głowy lub pleców nie okaże się poważniejszą kontuzją.
Oświadczenia sprawcy kolizji drogowej nie należy również spisywać, gdy mamy wątpliwości co do stanu trzeźwości sprawcy (lub poszkodowanego). Odradza się również sporządzania takiego dokumentu z osobą, która początkowo wypierała się swojej winy. Warto pamiętać, że dopuszczalne jest wycofanie oświadczenia sprawcy kolizji – wówczas tylko poprawnie sporządzony dokument i szybkie zgłoszenie sprawy na policję, pozwoli nam otrzymać należne odszkodowanie.
Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej powinno zawierać wszystkie dane uczestników zdarzenia i właścicieli pojazdów oraz jak najbardziej szczegółowy opis kolizji. Oprócz także daty warto dopisać godzinę. Całość musi być podpisana czytelnym podpisem poszkodowanego oraz sprawcy.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Odszkodowawczą Automibile Expert.
Fot. Shutterstock.