Siłowniki hydrauliczne to urządzenia o niezbyt skomplikowanej budowie. Składają się z tłoka i szczelnego cylindra, do którego pod ciśnieniem wtłaczana jest ciecz. Napierający na tłok olej wymusza jego ruch, co w efekcie pozwala na podnoszenie lub przesuwanie ładunków. Wyróżniamy kilka rodzajów siłowników hydraulicznych (teleskopowe, jednotłoczyskowe jedno lub dwukierunkowego działania, dwutłoczyskowe), które różnią się sposobem pracy, a co za tym idzie, również zastosowaniem.
Zastosowanie siłowników hydraulicznych
Siłowniki hydrauliczne stosuje się, aby przenieść energię z tłoka na odpowiednią część mechanizmu danego urządzenia. Wykorzystuje się je więc wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba podnoszenia lub przesuwania ciężkich ładunków. Siłowniki hydrauliczne stosuje się w konstrukcji dźwigów, koparek, wywrotek, ciężkich maszyn rolniczych i górniczych. Na co dzień siłowniki hydrauliczne towarzyszą nam w mechanizmach otwierających bramy lub okna.
Konserwacja siłowników hydraulicznych
Siłowniki hydrauliczne, jak każdy element konstrukcyjny, z czasem ulega eksploatacji. Do najczęstszych usterek należą przetarcia lub pęknięcia uszczelek, zbyt ciężko poruszający się tłok i zanieczyszczenia cieczy roboczej. Jednakże warto pamiętać, że stwierdzenie jakiejkolwiek nieprawidłowości w działaniu siłownika nie oznacza konieczności jego wymiany. Jeśli poddajemy sprzęt regularnym przeglądom w rekomendowanych, profesjonalnych placówkach, możliwa jest regeneracja siłowników. Takie zabiegi mają na celu wydłużenie żywotności elementu, nawet przy jego intensywnej eksploatacji.
Artykuł powstał przy współpracy z producentem uszczelek gumowych i węży hydraulicznych – firmą POLWENT Częstochowa http://polwent.com.pl/
Fot. Shutterstock