Pozyskanie umiejętności prowadzenia pojazdów mechanicznych niezbędnych do zdania egzaminu państwowego nie jest sprawą łatwą, o czym codziennie przekonują się osoby przystępujące do egzaminu.
W pierwszej kolejności potencjalni kierowcy biorą pod uwagę opinie byłych kursantów, a także rankingi zdawalności. O ile w pierwszym przypadku można coś wywnioskować, o tyle w drugim już niekoniecznie.
Fakt, że egzamin zdało np. 40% kursantów, o niczym nie świadczy bez znajomości liczby wszystkich osób kończących kurs. Z pewnością wynik 40% jest korzystniejszy dla ośrodka, w którym kształciło się 200 osób, aniżeli 50% przy 60 osobach zdobywających szlify kierowcy. Jak widać, rankingi nie są dobrym wymiernikiem skuteczności szkoły jazdy.
Do wykonania pozostaje więc osobista weryfikacja możliwości ośrodka.
Czynniki, na które warto zwrócić uwagę:
- Zaangażowanie osób prowadzących szkolenie
- Flota ośrodka szkolenia
- Infrastruktura
Co się za tym kryje?
Od podejścia wykładowcy w znacznym stopniu zależy szybkość przyswajania wiedzy. Jego życzliwość, cierpliwość i wyrozumiałość skutecznie zniwelują obawy towarzyszące szkolącej się osobie.
Szkoła jazdy powinna dysponować pojazdami, na których będzie odbywać się egzamin państwowy. Istotny jest także ich stan techniczny. Powinien być jak najlepszy z uwagi na dokładność manewrów i bezpieczeństwo jazdy.
I wreszcie infrastruktura. Stan placu manewrowego, jego oświetlenie, a nawet dostępność akcesoriów (pachołki, tyczki) mają ogromny wpływ na postępy w nauce.
Jednym słowem w szkole jazdy powinno znaleźć się wszystko, czym dysponuje ośrodek szkolenia kierowców Wałbrzych. Dopiero w takich warunkach można poważnie myśleć o przystąpieniu do egzaminu państwowego w WORD, oczywiście z wynikiem pozytywnym.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Szkoła jazdy Wałbrzych Grzegorza Drzewieckiego http://drzewiecki.walbrzych.pl/.
Fot. Shutterstock