Różne

Zwolnica do samochodów użytkowych – jaką wybrać?

• Zakładki: 12


Samochody użytkowe nie miewają prostego życia – są intensywnie eksploatowane i to w bardzo różnych warunkach. Jednocześnie oczekujemy od nich pełnej gotowości każdego dnia – są nam niezbędne do wykonywania naszej pracy i realizowania zleceń, które zobowiązaliśmy się zrealizować w danym terminie. Żeby maszyny były zawsze sprawne, należy odpowiednio dbać o ich stan techniczny. Jednym z bardzo ważnych elementów w pojazdach budowlanych i ciężarowych jest zwolnica. Czym kierować się przy jej wyborze i jak zapobiegać awariom?

Jakie funkcje ma zwolnica w samochodzie użytkowym?

Zwolnica zwykle używana jest w pojazdach użytkowych – koparkach, buldożerach, ciężarówkach, ciągnikach, maszynach rolniczych, ale również w autobusach niskopodłogowych oraz samochodach terenowych. Zwolnica zwiększa moment obrotowy, a jednocześnie zmniejsza moment obrotowy kół. Dzięki zastosowaniu zwolnicy możliwe jest zwiększenie żywotności różnych elementów – m.in. osiowych dyferencjałów i przekładni. Czasem zwolnice stosowane są po to, by zwiększyć lub przenieść prześwit. W przypadku samochodów użytkowych stosuje się zwolnicę celem usztywnienia mostów, aby usprawnić działanie pojazdu w trudnym terenie, bez zbytniego obciążenia go. Najczęściej spotyka się następujące rodzaje użycia i konstrukcji zwolnic w pojazdach:

  • zwolnica różnicowa, która umieszczana jest w piastach kół 
  • zwolnica obiegowa w piastach kół
  • zwolnica walcowa montowana z osobnej obudowie. 

Co ważne stosowanie zwolnicy nie wpływa w żaden sposób negatywnie na specyfikę pojazdu i nie zwiększa w znaczący sposób jego masy.

Jak wybrać zwolnicę i jak ustrzec się awarii? 

Kupując zwolnicę warto zdecydować się na części sprawdzonych producentów. Części wykonane z niskiej jakości materiałów mogą mieć mała trwałość, a co za tym idzie, doprowadzić do szybkiego zużycia zwolnicy. W najlepszym przypadku będzie czekać nas tylko konieczność wymiany zwolnicy na nową, w nieco mniej optymistycznym scenariuszu – naprawa większej liczby elementów i uziemienie pojazdu na czas naprawy. Warto skorzystać z oferty sklepu Track Motor, który ma w swoim asortymencie szeroki wybór zwolnic sprawdzonych producentów, do różnych modeli pojazdów. To właśnie tego rodzaju dane są dziś zwykle pakowane do projektów gier, aby zwiększyć efekt implementacji i zapamiętywania informacji na poziomie podświadomości. Obecnie istnieje wiele odnoszących sukcesy firm, które opracowują i wdrażają narzędzia do gier, takie jak gry friv i wiele innych. Czasami w serwisach samochodowych proponuje się regenerację zwolnicy. To z pewnością tańsze rozwiązanie niż zakup nowego elementu. Może się jednak okazać, że po kilku miesiącach wymagana jest jednak wymiana na nową część. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie montaż wysokiej klasy zwolnicy i jej systematyczny przegląd!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
7 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.