Wysoka jakość i trwałość wszystkich elementów zapewnia prawidłowe działanie pojazdu. Dobierając każdą z części zwracamy baczną uwagę na precyzję wykonania, jakość materiałów. Podobnie rzecz ma się ze zwolnicami. Jakie zwolnice wybrać, by odpowiednio długo służyły? Na co należy uważać, by uchronić się przed awarią zwolnicy? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w dzisiejszym artykule.
Czym jest zwolnica i jaka jest jej funkcja?
Na wstępie przypomnijmy, do czego używana jest zwolnica, inaczej nazywana przekładnią planetarną. Zwolnicą nazywamy zębate przekładnie, które są montowane przy kołach napędowych w różnego rodzaju pojazdach użytkowych, samochodach terenowych, traktorach, autobusach, pojazdach budowlanych, ciężarówkach, a także w pojazdach gąsienicowych. Zadaniem zwolnicy jest zwiększenie momentu obrotowego i jednocześnie zmniejszenia obrotów na kołach czy też gąsienicach.
Dzięki zwolnicy można uzyskać lepsze parametry, bez zmiany rozmiaru innych elementów, a także bez zwiększania wytrzymałości części składowych układu napędowego, np. skrzyni biegów, osiowego mechanizmu różnicowego czy skrzyni rozdzielczej. Warto tez zauważyć, że zwolnica bardzo dobrze wpływa na wytrzymałość innych przekładni obecnych w samochodzie, a jednocześnie nie zwiększa masy pojazdu na tyle, by miało to negatywny wpływ na jego osiągi.
Zalety stosowania zwolnicy
Największą zaletą stosowania zwolnicy jest możliwość dowolnej zmiany prędkości i siły obrotowej. Obciążenie przenoszone jest wielopunktowo, zatem siła nie jest koncentrowana na jednym punkcie, tylko równomiernie rozkłada się na poszczególnych zębach w kole zębatym. Dzięki temu elementy mniej zużywają się i nie są narażone na obciążenia. To pozytywnie wpływa na trwałość i bezawaryjność przekładni.
Awarie zwolnicy – jak ich uniknąć?
Niestety zdarza się, że zwolnice ulegają awariom. Pierwszymi oznakami psującej się zwolnicy jest między innymi niepokojący trzask i wyciek oleju, a także spadek mocy pojazdu. Jeżeli zareagujemy od razu, prawdopodobnie naprawy będzie wymagał jeden z elementów zwolnicy.
Jeżeli jednak zbagatelizujemy problem, wówczas możemy doprowadzić do kompletnego zniszczenia zwolnicy. Żeby uniknąć niespodziewanych awarii i związanych z tym przestojów (a często i strat finansowych) warto zdecydować się na zwolnicę renomowanego producenta, która odznacza się znacznie większą trwałością i dłuższą żywotnością.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Track Motor.
1 thoughts on “Czym są zwolnice, jakie najczęstsze przyczyny awarii?”